Tým McLaren Mercedes

vlajka McLarenu

   Od roku 1966 spolu se třílitrovými motory působí ve formuli 1 tým McLaren, jeden z nejúspěšnějších a nejslavnějších z celé historie tohoto sportu. (8x pohár konstruktérů a 11x mistr světa).
   Bruce McLaren Motor Racing Ltd. byl založen 2.9.1963 aktivním pilotem F1 Brucem McLarenem, původem z Nového Zélandu. Zelenobílý vůz McLaren M2B s motorem Ford ve své první  VC (Monaka) příliš neobstál, odpadl již v 9. kole.  Hned další závod však znamenal první bod.  Prvního vítězství se Bruce McLaren dočkal o dva roky později ve VC Belgie, již v nové oranžové barvě. O další dva roky později se zakladatel stáje tragicky zabil při testování vozu. V roce 1974 se společnost rozdělila na dva týmy - Marlboro Texaco McL a Yardley Team McL (dosavadní sponzor), avšak přežil pouze M.T. McLaren.
   Hned v první sezóně po rozdělení získal červenobílý McLaren první pohár konstruktérů a také první mistrovský titul (Emerson Fittipaldi). Až do roku 1980 vedl tým Teddy Mayer, poté vznikla nová společnost McLaren International, řízena jak Teddy Mayerem, tak Ronem Dennisem. O rok později přichází konstruktéři (pod vedením Johna Bernarda) s průlomovou novinkou - karbonovou šasi, označení monopostu MP4. McLaren ovládl rok 1984, dvojice Niki Lauda a Alain Prost jasně dominovala, Niki porazil svého týmového kolegu až v posledním závodu a o 0,5 bodu získal titul.
   Tento rok znamenal začátek veleúspěšného období - během deseti let 7 titulů a 6 pohárů konstruktérů. Po malém útlumu přichází opět zlepšení, od roku 1995 používáme nové motory Mercedes a po 23 letech končí sponzorství  Marlboro a od sezóny 1997 je novým sponzorem německý WEST.
   Od této sezóny mají monoposty nové zabarvení - barvy bílá, černá a stříbrná dají vzpomenout na staré německé stříbrné šípy, které v začátcích formule absolutně dominovaly.
   Doba jde dál a tabákové firmy již nejsou v kurzu, West končí. Po pár letech bez velkého a dlouhodobého partnera je zde Vodafone. Tradiční stříbrné šípy dostaly červená křídla.

Novinky

   Na začátku ledna 2007 Ron Dennis a Mansour Ojjehov prodali polovinu svých akcií Bahrain Mumtalakat Holding Company. Největší podíl má stále Daimler - Chrysler a v běhu stáje nenastanou žádné změny.